Wiadomości

  • 17 października 2023
  • wyświetleń: 1982

Miesiącami tworzyli podcast "Z mikrofonem po muzeach". Promocja na dniach otwartych

Projekt "Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej" wchodzi na ostatnią prostą. Po 10 miesiącach pracy przyszedł czas na wspólne odsłuchanie nagranych dźwięków przez uczniów trzech pszczyńskich szkół ponadpodstawowych.

Przez 10 miesięcy tworzyli podcast "Z mikrofonem po muzeach" - 11.10.2023 · fot. powiat


W środę 11 października młodzież spotkała się w Starostwie Powiatowym w Pszczynie z dziennikarką radiową i autorką podcastów Natalią Siutą, by wspólnie odsłuchać przygotowanych przez siebie podcastów o kolekcjach oraz muzeach prezentujących dziedzictwo ziemi pszczyńskiej.

- Niektórzy przy montażu dowiedzieli się, że mają nieskończone pokłady cierpliwości, inni, że jej nie mają. Wszyscy byliście na tym samym szkoleniu montażowym, a mam wrażenie, że niektórzy pracowali innymi metodami - mówiła Natalia Siuta.

Zadaniem młodzieży było nagranie podcastów o Muzeum Prasy Śląskiej, kolekcji państwa Żyłów w Jankowicach, Kamojówce w Suszcu, Smolarni w Kobiórze, Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie. Jak sami zauważają, największą trudność sprawił im montaż podcastów.

- Sporo czasu zajęło zmontowanie dźwięków, przesłuchanie wszystkich nagrań, aby wszystko było spójne - mówiły Julia, Monika, Natalia i Paulina, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie, które nagrywały dźwięki w Izbie Regionalnej w Jankowicach.

Starosta Barbara Bandoła podczas spotkania gratulowała uczniom z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie profesjonalnego przygotowania materiałów dźwiękowych.

- Projekt "Z mikrofonem po muzeach" uczy pracy zespołowej. Musieliście pracować razem w grupie, podzielić się zadaniami - to cenne doświadczenie. Wykorzystacie go na studiach, następnie w swojej pracy zawodowej - mówiła Barbara Bandoła, która podkreślała, że jest pod wrażeniem pracy młodzieży, która na zawsze zostawi po sobie ślad w postaci swojego głosu. Starosta oraz wicestarosta Damian Cieszewski dziękowali również nauczycielom historii Michałowi Pudełce, Agnieszce Chlebek-Rolskiej i Elżbiecie Jasińskiej za wsparcie merytoryczne młodzieży.

Pierwszą część słuchowisk młodzi ludzie nagrywali w wybranych muzeach i izbach regionalnych, wszyscy uczniowie nagrali też drugą część dźwięków w profesjonalnym studiu nagraniowym. Następnie uczyli się montażu podcastów. Finałem projektu będą Dni Otwarte w muzeach i izbach regionalnych (27-28 października), podczas których zostaną zaprezentowane wybrane zbiory oraz promocja podcastów. Słuchowiska będzie można odsłuchać w serwisach streamingowych.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.