Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 27 lipca 2020
  • 30 lipca 2020
  • wyświetleń: 39491

33 biesiadników z koronawirusem po zabawie weselnej w powiecie

Ciągle wzrasta liczba nowych zakażeń w województwie śląskim. Śląski Urząd Wojewódzki zauważa, że prócz ognisk w kopalniach pojawiają się nowe, takie jak wesela.

Informacja z 30 lipcaW ostatniej dobie badania genetyczne potwierdziły 160 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zakażeń odnotowano w Rudzie Śląskiej (48), Zabrzu (20), Bytomiu (10), Katowicach (7), w powiatach: cieszyńskim (11), rybnickim (15), wodzisławskim (9) i bielskim (10).

¼ przypadków dotyczy wyników badań przesiewowych w KWK Bielszowice. Na 493 pobranych wczoraj i przebadanych próbek 61 jest dodatnich. Dziś testowana jest ostatnia grupa blisko 500 osób (w tym pracownicy firm współpracujących z zakładem).

Jutro badania przesiewowe obejmą KWK Chwałowice i PG Silesia - w każdej po 300 osób. Przypomnijmy, iż w zeszły piątek na przetestowanych 300 górników chwałowickiego zakładu 34 okazało się zakażonych. Chcemy ponownie sprawdzić, po 7 dniach, czy nie rozwinęło się tam potencjalne ognisko.

Pozostałe przypadki dotyczą rodzin górników nie tylko z Bielszowic, ale i z KWK Chwałowice czy Silesii, które znajdowały się w kwarantannie. Niestety, po 7 dniach okazało się, że wirus rozwinął się także u nich.

Trzeba zauważyć, że wyniki z wczorajszych badań nie zostały jeszcze ujęte w dzisiejszym raporcie, dlatego też można spodziewać się, iż jutro dane nie będą mniejsze.

Do 7 wzrosła liczba zakażonych po weselu z powiecie pszczyńskim, w którym uczestniczyło 139 gości. Inspektorzy sanitarni czekają na wyniki badań kolejnych biesiadników.

Informacja z 29 lipcaW ostatniej dobie odnotowano 183 nowe przypadki zakażenia Covid-19. Najwięcej wykryto w powiatach: cieszyńskim (8), rybnickim (14), wodzisławskim (30), pszczyńskim (9), raciborskim (11), w Zabrzu (15), Bytomiu (10), Katowicach (7) i w Rudzie Śląskiej (21). Łącznie w województwie śląskim mamy 15 780 potwierdzonych przypadków zakażeń.

Połowa przypadków dotyczy badań przesiewowych w kopalni Bielszowice, które trwają od poniedziałku. Znamy wyniki z wczorajszych testów: na 444 przebadanych próbek 38 jest dodatnich. Jeśli chodzi o PG Silesia, to na 300 przetestowanych próbek 35 okazało się być zakażonych. Dzisiaj badanych jest kolejne blisko 700 pracowników bielszowickiego zakładu górniczego. W piątek z kolei, decyzją wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, testowanych będzie następna grupa 300 pracowników kopalni Chwałowice. Jeszcze dziś ma zapaść decyzja co do dalszych działań w PG Silesia.

Do 33 wzrosła liczba zakażonych gości wesela w powiecie pszczyńskim. W tym samym rejonie również tyski sanepid w wywiadzie epidemiologicznym rozpracowuje kolejną zabawę weselną z udziałem 139 biesiadników, w tym między innymi z Niemiec i Czech. Z objawami zakażenia do sanepidu zgłosiło się już 3 gości, a pozostali obejmowani są kwarantanną.

29.07


Informacja z 27 lipcaNajwięcej nowych przypadków odnotowano w powiecie cieszyńskim (10), w powiecie bielskim (10), Chorzowie (10), powiecie pszczyńskim (8) i w powiecie raciborskim. W sumie mamy 15 436 potwierdzonych przypadków zakażeń.

- Znamy już wszystkie wyniki badań przesiewowych, które odbyły się 24 lipca w kopalniach Chwałowice i Bielszowice. Na blisko 510 przebadanych próbek z bielszowickiego zakładu 165 okazało się dodatnich, z kolei na 307 pobranych próbek pracowników chwałowickiej kopalni 34 są zakażone. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o badaniach przesiewowych wszystkich górników z KWK Bielszowice (1400 osób). Dziś pobierane są próbki od 500 osób, jutro od kolejnych 500 i w środę 400. Jutro (28 lipca) żołnierze Wojska Polskiego pobiorą próbki od grupy kolejnych 300 pracowników PG Silesia - informuje Alina Kucharzewska.

Rzecznik wojewody śląskiego zauważa, że prócz ognisk w kopalniach pojawiają się nowe, takie jak wesela. Na weselu w gminie Gorzyce w powiecie wodzisławskim już 17 gości jest zakażonych.

Z kolei 20 chorych na koronawirusa biesiadników jest po zabawie weselnej w powiecie pszczyńskim, w której uczestniczyło około 80 osób. Jak się okazało, do sanepidu w Radomsku zgłosiło się z objawami dwóch weselników. Tamtejsi inspektorzy zawiadomili tyski sanepid i ruszyło dochodzenie epidemiologiczne oraz badania, w efekcie których wykryto już: 15 zakażonych z naszego województwa, 2 kolejne osoby z Radomska, 2 z Oświęcimia i jedną osobę, która mieszka w Niemczech. Służby sanitarne prowadzą wywiady epidemiologiczne i nakładają kolejne kwarantanny na uczestników wesela. Zamiast w podróż poślubną do kwarantanny trafiła także para młoda, która póki co jest zdrowa.

27.07

BM / pless.pl, źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.